Aboneyi yanılttı, cezayı yedi | Levent KIRCA'nın Günlüğü
18 Haz, 2015

Aboneyi yanılttı, cezayı yedi

ABD merkezli telekomünikasyon firması AT&T’ye, sınırsız veri paketleri hakkında abonelerini yanılttığı gerekçesiyle 100 milyon dolarlık ceza verildi.

ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) yapılan açıklamaya göre, AT&T’nin, 2011 yılında ilan ettiği internet planını, tüketicilere “sınırsız” diye tanıtarak “yanlış etiketleme” yaptığı ve aboneleri, aldıkları maksimum hız konusunda yeterince bilgilendirmediği tespit edildi. Bu nedenlerle “Açık İnternet kurallarını ihlal etmek” suçu tespit edilen şirkete 100 milyon dolar para cezası uygulandı. Bu, bugüne kadar FCC’nin verdiği en büyük cezalardan biri.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan FCC Başkanı Tom Wheeler, genişbant sağlayıcılarının, hizmetleri hakkında şeffaf ve açık olması gerektiğini belirterek, “Tüketiciler yanıltıcı pazarlama ve yetersiz bilgilendirmeyle aldatılırken, FCC boş durmayacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan geçen yıl Federal Ticaret Komisyonu da AT&T’yi sınırsız internet paketi kullanan abonelerinin internet hızını düşürmekle suçlamıştı.
Kaynak: AA

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...