14 Kas, 2016

Acaba bu dünyada fazlalık bizler miyiz?

Belgesel hakkında çok şey yazmak isterdim ama izlemeniz daha doğru olacaktır. Yine de özet geçmekte fayda var. İzleyenler ve benim gibi hayran kalanlar bilir, 5 Haziran 2009 tarihinde dünyanın 81 ülkesinde aynı anda 14 farklı dilde, toplam 488 saat ham görüntüden oluşan, 54 ülkede 217 günde reklamsız olarak “HOME” (Yuva) adında bir belgesel yayınlandı. Film hiçbir ücret ödenmeksizin izlenebilecek şekilde her formatta yayınlandı. Belgesel gerek harika kamera teknikleriyle, gerek eşsiz müzikleriyle, gerek şiirsel anlatımıyla dünyayı insanlar olarak ne hale getirdiğimizi anlatıp gözlerimizi açmamızı amaçlıyordu (ama olmadı). Çünkü bizler hala, sadece dünyayı değil bir birimizi de yok ediyoruz.

Yuva belgeseli, dünyanın 4 milyar yıllık birikimini insanoğlunun nasıl da birkaç yüzyılda yok edebildiğini anlatıyor ve daha kötüye gitmemesi için öğütlerde bulunuyor.

TV deyince aklıma sadece belgesel gelir. Bir çok insanın dizi saatine benzer benim de belgesel saatlerim vardır. Bu belgesel hayatımda izlediğim en iyi 3 (diğer ikisi; Hubble ve Cosmos Bir Uzay Serüveni) arasına kesinlikle girer. Bugün yeniden youtube’u açıp izledim ve kaçıranlar veya unutanlar için paylaşayım dedim.

Not: Öğrencilerime dahi izletiyorum. Mutlaka izleyin… (Türkçe Dublaj)

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...