Ayçiçeği Galaksisi Görüntülendi! (Messier 63) | Levent KIRCA'nın Günlüğü
12 Eyl, 2015

Ayçiçeği Galaksisi Görüntülendi! (Messier 63)

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Messier 63 isimli galaksiyi, ortaklaşa çalışması olan Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülemeyi başardı. İşte Messier 63 Galaksisi!

Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla, uzayın derinliklerinin görsel keşifleri devam ediyor. Son olarak Hubble Uzay Teleskobu, Messier 63 yani Ayçiçeği Galaksisi’nin görsel keşfine aracılık etti!

Messier 63 – Ayçiçeği Galaksisi Görüntülendi!
25 yıl önce, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı yani ESA ortak çalışması ile, Dünya yörüngesine yerleştirilen Hubble Uzay Teleskobu, o günden bu güne kadar ciddi uzay çalışmalarının aracısı olmayı başardı.

Son olarak ise Hubble Uzay Teleskobu, sahip olduğu şeklinden ötürü bir ayçiçeğinin merkezine benzetildiği için Ayçiçeği Galaksisi yakıştırmasını alan Messier 63 Galaksisini görüntülemeyi başardı!

Messier 63, 37 milyon ışık yılı uzaklıkta!
Güneş sistemimizin yaklaşık olarak 37 milyon ışık yılı ötesinde yer alan Sunflower Galaxy yani Ayçiçeği Galaksisi, özellikle sarmal kollarındaki parlaklıklar ile dikkat çekiyor. NASA tarafından yayınlanan Messier 63-Ayçiçeği Galaksisi görüntüsünün sahip olduğu bu sarmallardaki parlaklıkların sebebi ise, Gökbilimciler tarafından genç yıldızların neticesi olarak açıklanıyor.

M51 Galaksi Grubu içerisinde yer alan bu Messier 63-Ayçiçeği Galaksisi, ayrıca Samanyolu Galaksisi ile benzer olarak, sarmal yapıya sahip bir galaksi olarak açıklanıyor.

Ayçiçeği Gökadası hakkında wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Kaynak: SDN
Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...