Çin'de Telefon Bağımlıları İçin Özel Yol | Levent KIRCA'nın Günlüğü
16 Eyl, 2014

Çin’de Telefon Bağımlıları İçin Özel Yol

Elinden telefonu bırakmadan yolda yürüyenler için Çin’den bir çözüm geldi: Kaldırımdaki gördüğünüz şeritler, telefon bağımlıları için.

Uzak Doğu’dan gelen ilginç teknoloji haberlerine artık şaşırmıyoruz. Ülkemizdeki gibi elinden telefonu düşürmeyip, hayatın her alanına telefonu entegre edebilen nesil Çin’de de mevcut. Bu durum Çin’deki yetkililerin dikkatini çekmiş olacak ki şöyle bir çözüm üretmişler, telefondan gözünü ayırmayan kullanıcıların yürümesi için özel şeritlerin olduğu yürüyüş yolu yapılmış. Çinli People’s Daily gazetesinin Twitter hesabından Chongqing şehrinde yapıldığu duyurulan bu uygulama, yayaların huzur ve düzenini sağlamak için düşünülmüş.

Daha önce ABD’nin Washington eyaletinde insanların ne gibi tepkiler vereceğini ölçmek için benzer bir şerit çizilmiş ve istenilen verim elde edilememişti. Ayrıca çok az kişi bu kurala uyma eğilimi göstermiş, hatta bu yolun bisiklet yolu olduğunu sanmışlardı. Çinli kullanıcıların otoriteye uyum sağlama konusunda pek sorun yaşamayacaklarını düşünürsek, bu uygulamayı sorunsuz olarak sosyal hayatlarına entegre edebileceklerini söyleyebiliriz.

Çin'de Telefon Bağımlıları İçin Özel Yol

Kaynak: webtekno

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...