22 Eyl, 2014

Çöldeki balina mezarlığının sırrı ne?

Şili’deki bir çölde bulunan yaklaşık beş milyon yıllık balina fosillerinin yer aldığı mezarlığın nasıl oluştuğu anlaşıldı.

Şili’de, Kuzey ve Güney Amerika kıtaları boyunca uzanan Pan-Amerikan Karayolu’nun kenarında bulunan balina mezarlığı, son yıllardaki en şaşırtıcı fosil keşiflerinden biriydi.

Royal Society dergisinde yayımlanan makalede, bu duruma dört ayrı toplu balina ölümünün neden olduğu açıklandı. Bilim insanları, balinaların zehirli su yosunu yutarak öldüğünü düşünüyor.

Karayolu inşaatı sayesinde
Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’ndeki bu alanda balina fosillerinin bulunduğu biliniyordu. Balinaların kemikleri bölgedeki bazı kayaların yüzeylerine yapışık bir halde görülebiliyordu.

ABD’li ve Şilili araştırmacılar, Pan-Amerikan Karayolu’nun genişletilmesi çalışmaları sırasında fosil yataklarıyla ilgili kapsamlı bir şekilde çalışma yapma şansı yakaladı.

Kazıda 40’tan fazla balina bulundu.
Otoyol inşaatı kapsamında kendilerine iki hafta araştırma süresi verilen araştırmacılar, bu süre içinde buldukları balina kemiklerini laboratuvarlara taşıdı. Balinaların zehirlenmesine, bazı yosun patlamalarında oluşan toksinlerin neden olduğu belirtiliyor. Araştırmayla ilgili fotoğraf, harita ve video kayıtlarına bu bağlantıdan ulaşmak mümkün: tıklayın http://cerroballena.si.edu/

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Damla

    Yerküre devamlı değişmeye devam ediyor. Bizler bunu ani sıcaklık ya da yani soğukluk olarak algılıyoruz. Son 20 yılın en sıcak havası vb. adlar ile bu değişikliği duyurmaya duymaya çalışıyoruz ama maalesef bizimde sonumuz balinalar gibi olacak. Zamanı geldiğinde de birileri bizim için denizin ortasındaki insan mezarlığı olarak başlık atacak..