Dünyanın en küçük ve en hızlı nanomotoru | Levent KIRCA'nın Günlüğü
2 Haz, 2014

Dünyanın en küçük ve en hızlı nanomotoru

Teksas Üniversitesi’nden bilim adamları bugüne kadar yapılmış en küçük, en hızlı ve en uzun çalışan sentetik motoru yapmayı başardılar.Ekibin geliştirdiği nanomotor, nano makineler için gerçekten önemli bir adım. Bu sayede yakın zamanda kanserli hücrelere doğrudan aktarılan ilaçlar gibi ilaç taşıma sistemleri iyileşerek, yararlı hücrelere verilen zarar ortadan kalkacak. Ayrıca insülin taşıma sistemleri de geliştirilecek.

Teksas Üniversitesi Austin’ den mühendisler ultra yüksek hızlı çalışan bir nanomotor yapmak istediler. Bu motor öylesine küçük ki, bir tuz tanesinin sadece 500’ de biri.Makine Mühendisliği’nden Doç. Dr. Donglei “Emma” Fan’ın liderlik ettiği araştırmada non-biyolojik kurulum ile başarılı bir sistem kurularak yüksek performanslı bir nanomotor test edildi. Ekibin geliştirdiği üç parçalı nanomotor hızla mix yaparak, gerekli biyokimyasalları pompalayabiliyor sıvı taşınım uygulamalarında büyük önem taşıyor.

Boyutları 1 mikrometreden daha küçük olan motor, bir insan hücresine girebilecek kadar ve 18,000 rpm hızda yani bir jet motorunun dönüş hızında 15 saat aralıksız çalışabiliyor. 14 rpm ila 500 rpm arasında hıza sahip olan diğer motorlara göre hem daha uzun çalışıyor hem de daha hızlı dönüyor.

Gelecekte nanomotorlar nanoelektromekanik sistemler (NEMS) için oldukça büyük önem arz ediyor. Bu sayede daha küçük ve daha verimli makineler ucuza üretilebilecek. Yakın gelecekte bu sayede biyokimyasal ilaçların hücrelere aktarımı kontrol edilebilecek.

İlaçların dağılımını test etmek için araştırmacılar nanomotorun yüzeyini biyokimyasallarla kaplayarak dönmesini sağladılar. Eğer nanomotor daha hızlı dönerse ilaçlar daha hızlı yayılır. Yani nano motorun dönmesi ilaçlarda kontrollü salınımın ilk örneği denilebilir. Araştırmacılar yakında bu nanomotorları canlı hücrelerin yanında deneyerek, ilaç salınımının nasıl olacağına karar verecek…

Kaynak: Gerçek Bilim

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...