7 Oca, 2014

Dünya’nın en uzun insanı Robert Wadlow

Dünyanın gelmiş geçmiş (bilinen) en uzun insanı, 272 cm’lik boyu (222 kg ağırlık) ile amerikalı Robert Wadlow (1918-1940) ‘dur.

22 Şubat 1918’de Alton, Illinois’de (ABD) Addie Johnson ve Harold Wadlow’un evliliğinden dünyaya geldi. 5 çocuklu ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldiğinde yanlızca 3.8 kg’lık normal bir bebekti. Ancak gösterdiği hızlı gelişimle daha 13 yaşına geldiğinde 224 cm’lik boyu ile dünyanın en uzun çocuğu ünvanını ele geçirdi. İlköğretimi boyunca onun ölçülerine uygun olarak özel tasarlanmış bir sırada oturdu.

Dünya’nın en uzun insanı Robert Wadlow

Dünya’nın en uzun insanı Robert Wadlow

Sınırlı bir zekâya sahipti. Liseyi bitirdikten sonra 1936’da hukuk okumak amacıyla Shurtleff Koleji’ne kaydoldu. Ancak ilk dönem sonunda okuldan ayrıldı.

1937’de önceki rekorlarını geliştirdi ancak ayaklarında destek olmaksızın yürüyemez hale gelmeye başladı. Robert Wadlow, 1936’daki Ringling Kardeşler Sirki ile çıktığı dünya turu ve 1938’de INTERCO için çıktığı dünya turu ile ününü artırdı ve bir amerikan şöhreti haline geldi.

18 yaşına geldiğinde 254 cm ve 177 kg. olan Wadlow, 20 yaşına geldiğinde bir ayakkabı firması ile özel bir anlaşma yaptı. Ölçüleri normalin oldukça dışında olan Wadlow’a uygun  olarak imal edilmiş 37 ayakkabının bedeli 100.000$ ediyordu. Wadlow yaptığı tanıtım anlaşması gereği bu ayakkabıları ücretsiz olarak alabiliyordu. Bu ayakkabılardan bazıları Alton Sanat ve Tarih Müzesi‘nde halen sergilenmekte.

Dünya’nın en uzun insanı Robert Wadlow

Babası ile tüm ülkeyi dolaşarak 747 farklı açılış ve özel gösteriye katıldı. Ülke içindeki turu için Ford Model T’nin ön koltuğu çıkarılmış özel bir versiyonu kullanıldı.

Bir petrol şirketinde işçi olan babası işinden ayrılarak hayatını Robert’ın kariyeri için harcadı. Ancak babası tarafından birinci sınıf bir ucube rolüne zorlanan Wadlow, boyutlarından ve yaşamından nefret eden trafik bir figürdü.

ABD’de ırkçılığın olduğu zamanlarda yaşayan Wadlow, radyoda sıkça Hitler’in yükselişini takip ederdi. Nazi Almanyası’na olan hayranlığı sebebiyle lisedeki Latince yabancı dil dersini Almanca ile değiştirmişti. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde alman asıllı bir doktor tarafından yıllarca deneylere tabi tutuldu.

1939’da Alton Franklin locasına kabul edilen Robert Wadlow hürmason olmuştu. Aynı yılın kasım ayında da Illinoisbüyük locasına bağlı olarak mason ustası derecesine yükseltildi.

1940 yılında, 22 yaşındayken sol dizindeki kötü bir enfeksiyon yüzünden hastalandı ve kurtalamadı. Ölçülen son boyu ile Wadlow, o ana kadar gelmiş geçmiş en uzun boylu insan olan John Rogan‘ı (2,67 cm) geçmişti. 19 Temmuz’da toprağa verilen Wadlow’un tabutu 3 metre boyunda ve tarım ton ağırlığındaydı. Bu tabutu taşıyabilmek için 12 kişi gerekiyordu. Robert’ın ailesi, onun ölümünden sonra mezarının rahatsız edilmemesi ve cenazesinin çalınmaması için mezarının üstünü betonla örtmüştü. Wadlow’un cenazesine 30 bin kişi katıldı.

1984’te, yaşadığı şehirdeki Alton Koleji avlusunda onun anısına bronz bir heykel yapıldı. Bir başka heykeli de Niagara’daki Guinnes Müzesi’nde bulunuyor. Ailesi, onun özel eşyalarını daha sonra toplatılabilir endişesi ile yoketti.

Aşağıdaki 7 dakikalık videoda, Discovery Channel’da yayınlanan ve Robert Wadlow’un hayatını anlatan görüntülerin bir bölümü bulunuyor.

 

Robert Wadlow’un gelişim tablosu

Yaş Uzunluk
8 182 cm
10 198 cm (100 kg)
14 224 cm
16 240 cm (166 kg)
17 248 cm (180 kg)
18 254 cm (177 kg)
22 (doğum gününde) 268 cm (223 kg)
22 (öldüğünde) 272 cm (222 kg)

http://www.youtube.com/watch?v=5McWw03Ryrs

Kaynaklar

http://www.maniacworld.com/worlds_tallest_man.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Wadlow
http://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Wadlow
http://www.imdb.com/name/nm0905594/bio
http://www.thetallestman.com/robertpershingwadlow.htm

 

Kaynak: Bilim.ORG

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Kesinlikle bu kadar uzun olmak istemezdim.

  • Türkiye’de de vardı böyle bir abimiz 🙂 Bir zamanlar uzun olmak para kazandırıyormuş şimdi ise alay konusu olmana neden oluyor…

  • Bence de artık alay konusu… Düşünsenize yeni doğmuş bir bebekten daha büyük ayaklarınız var :S

  • Adamdaki ayak hakikaten saltanat kayığı gibi. Bir çift kürek al sahilde kiraya ver…

  • Biran olsun kendimi onun yerine koyduğumda hayatın nasıl bir hal alacağını tahmin etmeye başladım. Yatmak, koşmak, bir yerde oturmak offff, hepsi çekilmez olurdu.

  • Kesinlikle istemeyeceğim bir durum. Gerçi eminim onlarda istememiştir 🙂 Günümüzde arabalar oldukça gelişti, o devirde arabalar ufacıktı, peki bu adam neye biniyordu 🙂 Trenle ya da at arabasıyla gidiyordur heralde…

  • Giresunlu

    Böyle adam bizim köyde olacak varya on numara fındık toplar, parayı katlar 🙂