Dünyanın ilk sıcakkanlı balığı bulundu | Levent KIRCA'nın Günlüğü
18 Haz, 2015

Dünyanın ilk sıcakkanlı balığı bulundu

İri bir otomobil tekerleği boyutundaki yuvarlak gümüş renkli ay balığının dikkat çekici bir özelliği daha ortaya çıktı.

Scientific American dergisinin haberine göre, araştırmacılar ay balığının sıcakkanlı olduğunu belirledi. Böylece ay balığı şimdiye kadar bulunan ilk sıcakkanlı balık oldu. Balıkların çoğu ısınabilmek için, içinde bulunduğu ortamın ısısına gerek duyuyor.

Dünyanın ilk sıcakkanlı balığı bulundu

Ay balığı ise sıcakkanlı bir balık olarak, kendi vücut ısısını yükseltebiliyor ve okyanusların soğuk derinliklerine bile 396 metreye kadar dalış yapabiliyor. Kaliforniya’daki Southwest Balıkçılık Bilimi Merkezi’nden Nicholas Wagner, “ısısının yüksek olması vücuttaki fizyolojik süreçleri de etkiliyor” diyor. “Bunun sonucunda kaslar daha hızlı hareket edebiliyor, gözler daha iyi görüyor.” Ay balığının bu nedenle daha hızlı yüzdüğü ve soğukkanlı yavaş yüzen balıkları yakalamakta avantajlı olduğu belirtiliyor. Balığın 1,8 metreye kadar uzayabilen yüzgeçlerini çırpması da vücut ısısını yükseltiyor.

Kaynak: BBC Türkiye

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...