21 Nis, 2014

Dünya’ya benzeyen gezegen! (Video)

Gökbilimciler, Dünya’ya en fazla benzediği bildirilen gezegeni keşfetti.

Kepler teleskobu tarafından yapılan ve Science dergisinde açıklanan keşif, gezegen avcılarını heyecanlandırdı.

Cygnus takım yıldızında Dünya’dan 500 ışık yılı uzaklıkta, kızıl cüce bir yıldızın etrafında dönen gezegenin, ne çok sıcak ne de çok soğuk olan Goldilocks kuşağında yer aldığı belirtildi.

Bilimadamları, gezegenin, Dünya’dan yaklaşık yüzde 10 oranında daha büyük olduğunu ve yüzeyinde yaşam için kilit öneme sahip suyun sıvı halinin var olabileceğini söyledi.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden Elisa Quintana, gezegenin, Dünya’nın ikizinden ziyade “kuzeni” olabileceğini, çünkü Güneş’ten daha küçük ve daha az ışık yayan bir yıldız etrafında döndüğünü açıkladı.

Yıldızı etrafındaki turunu 130 günde tamamladığı belirtilen gezegenin bir atmosferi olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Öte yandan bazı araştırmacılar, gezegenin eğer atmosferi varsa fazlasıyla karbondioksit içerdiği görüşünde.

Kepler teleskobu aracılığıyla 2009 yılından bu yana 961 gezegenin varlığı doğrulandı.

Dünya’ya benzeyen gezegen!

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

 • Tek merak ettiğim yakında çölleşecek olan dünyamızda tarımsal üretim olmayacağı için buna yönelik bir arayış olup olmadığı… Elbette topraksız tarım, led ışıklarla üretim, uzayda üretim vs gerçekleştiriliyor ama tüm bunlar seri üretim olmadıktan sonra pek bir önemi yok gibi…

 • Dünyadan başka yaşayabileceğimiz bir yer olduğunu ve olacağını sanmıyorum..

 • Su var denmiyor, suyun olabileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla dünyanın ne kardeşi ne kuzeni ne de kankası olabilir 🙂

 • Ver Çinlilere yetkiyi dünyanın aynısından yapsınlar, ne uğraşıyorsun aramayla 🙂

 • Şu NASA artık uzayda bir yer bulsun yoksa Amerika dünyayı yaşanmaz hala getirecek.. Bulsun da gitsinler temelli 🙂

 • Önceden dünyaya benzer bir gezegen var mı diye merak edilirdi. Şimdi ise dünyaya benzer gezegenler nerede, kaç ışık yılı uzaklıkta, böyle bir gezegen bulduğumuzda orada koloni kurabilir miyiz soruları yer almaya başladı. Çünkü artık bilim dünyaya benzeyen gezegenlerin olduğunu biliyor…

 • Aslıhan

  Oldum olası uzaya ilgi duyarım. Bu ilgi sayesinde yurt dışında okuyorum. Umarım bir gün bende NASA da görev alan bir bilim insanı olabilirim.

 • Atakan

  Bilim insanları dünya dışında yaşam var mı diye sormuyorlar artık, o soru dünya dışında yaşanacak yer nerede olarak değişti. Ancak ben nedense dünya dışında insanlık için yaşam olan bir olduğunu düşünmüyorum.

 • feel-planet.com

  Daha once ise Kepler 186f adlı gezegenin Dunya ile benzerlikleri en cok olan gezegen olduguna inanılıyordu.