Güneş Enerjisi ile Havadan Su Depolayabilen Su Şişesi Yapıldı | Levent KIRCA'nın Günlüğü
19 Mar, 2016

Güneş Enerjisi ile Havadan Su Depolayabilen Su Şişesi Yapıldı

Avustralyalı şirket Fontus havadan su üretebilen güneş enerjisiyle çalışan yeni nesil bir su şisesi üretti. Güneş enerjisi ile çalışan sistem havadaki su buharını yoğunlaştırarak özel şişesinde depoluyor.

Bu sayede doğada suyun olmadığı alanlarda ya da temiz su bulamadığınız anlarda yardımınıza koşuyor. Bisikletçiler, doğa yürüyüşü yapanlar ya da askerler için oldukça işe yarayacak bir buluş olabilir. Ayrıca Fontus 2014 Dyson ödülünün de kazananı olmuştu. Güneş enerjisi sayesinde özel bir yoğunlaşma odasına çekilen havadaki nemi alarak içme suyuna çeviriyor. Havadaki nem cihaza doğru aktıkça, hidrofobik (su sevmeyen) yüzeylere çarparak su damlacıklarına dönüşüyor ve filitre sayesinde toz ve kirlerden arındırılıyor. Şirket su toplayan şişenin iki modelini üretmeyi planlıyor Airo ve döngüsel spesifik Ryde. Saatte yarım litre su üretebiliyor. Şirket geçtiğimiz yıl Avustralya hükümetinden fon alarak geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca bağış sistemiyle şirketin gelişmesi için fon sağlandı. Bu sayede su olmayan bölgelerde su elde edilebilir ya da su buharı evleri kurulabilir.

Kaynak : Gizmag | gercekbilim

 

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...