16 Eyl, 2014

Hürriyet, CNNTürk, Milliyet, Mynet, Radikal ve HaberTürk Google’dan banlandı

16.09.2014 akşam saatleri itibariyle arama sonuçlarında çok ilginç bir değişikliği fark ettik. Hürriyet, Milliyet, Habertürk, CnnTürk,Radikal,Akşam, Star, Bugün gibi Türkiye haber hitinin %75’inden fazlasını çeken siteler Google’dan spam sebebi ile engellendiler. Dalganın devam ettiği ve aralarına yeni sitelerin katılmasının büyük bir olasılık olduğunu düşünmekteyiz.

Özellikle senelerdir “yıkılmaz kale” olarak bilinen ve “haber” aramasında 1.sıradaki yerini hemen hemen hiç kaptırmadan duran Hurriyet.com.tr’nin sıralamadan çıkartılması şok edici bir gelişme olarak nitelenebilir.

Sebebi neydi ki?

Google her zaman once kendi kullanıcısına en iyi sonucu en kısa zamanda vermek için aralıksız çalışır ve sırf bu yüzden rakipsiz bir arama motoru olmayı başarmış tek şirkettir.

2013 yılından itibaren haber sitelerinin değerinin algoritma ile arttırılması ve Google News kayıtlı sitelerin hemen hemen her aramada üst sıralarda yer alması ile tanıştık. Bu, tamamen kullanıcının en taze içeriğe haber siteleri vasıtası ile ulaşabilmesini sağlıyordu.

Örneğin vali görevden alındığında insanlar “Vali görevden alındı” diye aramasına gerek bırakmadan valinin adını yani “Avni Mutlu” diye aramaları yeterli oluyor böylece en kısa sürede en taze bilgiye ulaşılabilir hale geliyordu.

Peki, buraya kadar anlattığımız Amerikan rüyası Türkiye’de nasıl uygulandı? Aralıksız şekilde hitleri kendisine çekmeye yemin etmiş dev holding medyasına ait siteler hiç çekinmeden spam içerikler üreterek kullanıcıyı yanıltmaya başladılar. Amaç Google’dan hit gelmesi ise herşey mübahtı. Editörler kopyala/yapıştır içeriklerle doldurdukları faydasız ve can sıkıcı sayfaları üretmeyi sürdürürken dev internet sitelerinin yöneticileri temiz içerik üretmek için çaba harcayacaklarına daha fazla editor adeta robot gibi içerikler üretmek için eğitmeyi sürdürdüler.

Bundan sonra ne olacak?

Bahsettiğimiz siteler küçük girişimciler tarafından işletilen amatör haber siteleri değil. Google tarafından çok ama çok güçlü oldukları tescillenmiş holding medyasına ait gazetelerin internet uzantıları oldukları için artık kurtlar vadisi pusu fragmanı da arasanız bebek patiği modelleri de arasanız karşınıza Hürriyet, Milliyet gibi büyük siteler çıkıyordu.

Sadece ziyaretçi sayısını arttırmak adına hem arama sonuç kalitelerini bozarak kullanıcının canına okuyan hem de küçük internet girişimcilerini piyasada saf dışı konuma getiren bu uygulamaya herkes isyan ediyor, sayısız internet kullanıcısı Google’ı topa tutuyor ama uygulama aynen olduğu gibi devam ediyordu.
Google gösterdiği bu gerçekten sert tepki ile içeriğin değerini hala çok önemsediğini göstererek holding medyalarına da küçük girişimcilere de “Kullanıcıyı önemsemeyeni babam olsa tanımam!” mesajını çok net bir şekilde vermeyi başardı.

Haberler.com’un Facebook sayfasında paylaştığı yazı da manidar:

Hürriyet, CNNTürk, Milliyet, Mynet, Radikal ve HaberTürk Google'dan banlandı

Kaynak: WebTekno

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Rodrigo

    Bu banlanma o kadar uzun sürdü ki, o süre zarfından çay içip geldim…

    • Demek ki çayı hızlı içiyorsunuz, sayfa yenilediğim de her şey eski haline dönmüştü…