IBM Watson, kansere çare olabilir mi? | Levent KIRCA'nın Günlüğü
19 Mar, 2014

IBM Watson, kansere çare olabilir mi?

IBM’in yapay zekaya sahip süperbilgisayarı Watson, genetik araştırmalarında kullanılmaya başlandı. Bilişsel bilimin de katkısıyla Watson, kansere çare arayacak.

New York Genom Merkezi ve IBM’in Watson ekibi, daha iyi bir kanser tedavisi için onkologlara yol gösterecek bir bilişsel hesaplama prototipini test edecekler. Bu iş birliği, IBM’in bilişsel hesaplamayı yayma çalışmalarından yalnızca biri.

Kanser araştırmaları konusunda birlikte çalışacak olan bu iki ekip, çok tehlikeli bir beyin tümörü türüne çare bulmak için ortak araştırmalar gerçekleştirecekler. Watson, araştırmalardan ve kayıtlardan yararlanarak elde ettiği bilgileri gen sekanslama (dizileme) verileriyle karşılştıracak.

ibm-watson

Böylece DNA bazlı çözümler araştırılacak, gen sekanslamadaki ve medikal verilerdeki şablonlar belirlenecek. Watson’ın algoritmaları, New York Genom Merkezi’nin verilerine göre şekillenecek. Watson’ın yazılım ve analiz araçları, son 10 yıldır IBM’in Bilgisayarlı Biyoloji Merkezi’nde geliştiriliyordu.

New York Genom Merkezi, deneysel tasarımlarda, gen sekanslamada, biyoenformatikte ve veri depolama yapılarında uzmanlaşmış durumda. Bu uzmanlık, IBM’in yapay zekasıyla birleşince ortaya güzel işler çıkacak.

Kaynak: SDN

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...