15 Haz, 2014

İdrar Enerji Kaynağı Olarak Kullanılabilir

Bilim insanlarının yapmış olduğu bir çalışma, karbonun idrardan çıkarılmasıyla enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Bizim için önemsiz ancak bilim insanları için akıp giden bir enerji kaynağı olan idrar, artık daha da kıymetlendi 🙂 Görünen o ki, gelecekte sperm bankaları gibi idrar bankaları da olabilir. İnsanlardan topluca aynı yere yapmaları istenebilir 🙂 Çünkü güneşte kuruyan ya da kurutulmuş idrardan karbonun ayıklanması ile enerji üretiliyor.

Yakıt hücreleri, bir motora güç sağlamak için redoks reaksiyonu tarafından üretilen elektrik kullanılarak, su üretmek için, oksijenle reaksiyona hidrojen cihazları ki onları son derece pahalı hale getiren enerjiyi üretmek için platin katalizörler gerekir.

İdrar Enerji Kaynağı Olarak Kullanılabilir

İdrardan enerji elde etmek

Bilim insanları karbon gibi ucuz bir seçenek olan geçiş metali yerine alternatifler arıyor, ancak karbon nanoyapıları üretmek de oldukça pahalı olabilir.

Güney Koreli araştırmacılar kuru idrardan karbonu çıkarmak için akıllıca bir yol buldular, “platin ya da sentetik karbon kullanılabilir”.

Bilim insanları sağlıklı bireylerden idrar numuneleri toplamışlar ve bu numuneleri 6 saat boyunca 700-1000 C’de ısıtmışlardır. Discover‘da Carl Engelking, “Karbonize idrar, yakıt hücresi katalizörler için ideal olduğu ortaya çıkan yüksek miktarda  gözenek meydana getiren diğer elementlere sahiptir” açıklaması yapmıştır.

Eğer bir idrar karbonun 400 mg’ı 1 litre idrardan elde edebilir ve tek bir kişi 5.6 gr’dan fazlasını meydana getirebilirse bilim insanları sonsuz bir enerji kaynağı bulmuş olabilir.

Nature

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

 • Bülent sağlam

  Vay be! Adamlar enerjiyi nereden üretmişler ya da hala üretmeye çalışıyorlar… Yalnız o son paragraftaki konu dikkatimi çekti, sonsuz enerji olayı, öyle bir şey olsa dahi ne olabilir ki? Yani idrar dan sonsuz enerji elde ettin, bu nu nerede kullanabiliriz? Sanırım şimdilik sadece yeni bir enerji olarak kalır, ileride belki..

 • plastik rahle

  mantıklı aslında bakınca çok güzel bir kaynak ve aynı zamanda bol bulunan kaynak

  • Seval

   Kaynak bol da ben asıl ortalığı alacak kokuyu düşünüyorum. Adamlar aynı yere idrar yapılmasından ve ardından kuruyan idrardan enerji elde edilmesinden bahsediyor. Sen bizi koru yarabbi 🙂