Köpükten Yapay Kalp Ürettiler! | Levent KIRCA'nın Günlüğü
19 Eki, 2015

Köpükten Yapay Kalp Ürettiler!

Elastomer köpük kullanarak insan kalbi gibi çalışabilen yapay bir kalp üretmeyi başardılar. Peki bu yapay kalbin özellikleri neler? İnsanlarda kullanılabilecek mi? İşte detaylar.

Teknoloji ilerledikçe tıp alanında da devrimsel olarak nitelendirebileceğimiz yeniliklerle karşılaşıyor. Bu yeniliklerden kuşkusuz en önemlileri bilim adamları tarafından üretilen yapay organlar.

Bugüne kadar birçok kuruluş yapay organlar üzerinde önemli çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların sonuncusu ise Cornell Üniversitesi’nden geldi.

Elastomer köpükten yapay kalp!
Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu, elastomer köpük kullanılarak yapay bir kalp üretildi.

Cornell Üniversitesi’nden yapılan açıklamada uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan yapay kalbin henüz insanlar üzerinde kullanılamayacağı belirtildi.

Bunun nedeni olarak ise yapay kalbin henüz istenilen performansa ulaşamamış olması gösterildi. Cornell Üniversitesi yetkilileri, yapay kalp konusunda önemli bir aşama kaydettiklerini düşünerek, ABD Sağlık Bakanlığı’ndan alacakları izin sonrası, çalışmalarına devam edeceklerini açıkladılar.

Kaynak: SDN
Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...