Mars'ta Su Var mı? NASA'dan Açıklama! | Levent KIRCA'nın Günlüğü
28 Eyl, 2015

Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama!

NASA yıllardır beklenen soruyu sonunda cevapladı. Peki, Mars’ta sıvı halde su var mı? İşte Nasa’dan “Mars’ta su var mı?” sorusunu cevaplayan açıklama.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yıllardır merak edilen ve sık sık dile getirilen “Mars’ta sıvı halde su var mı?” sorusunu sonunda yanıtladı. Özellikle bugün NASA’dan gelen “Mars’ın gizemi çözüldü mü?” paylaşımı sonrası herkesin yoğunlaştığı NASA, beklenen açıklamayı az önce yaptı.

NASA, Mars’ta sıvı halde su bulunduğunu açıkladı
Washington’da gerçekleştirilen basın toplantısında, Mars’ta sıvı su bulunduğunu paylaşan NASA, Mars’ta yılın sıcak dönemlerinde periyodik olarak sıvı tuzlu suların görüldüğünü belirtti. Bulunan suların hidratlı tuzlar içerdiği belirtilirken, bu tuzlar sayesinde suyun donma noktasının eksi 10 dereceye kadar düştüğü belirtildi. Bulunan suların daha önce Mars’ta görülen siyah çizgilerin de nedeni olduğu söylendi. Çizgilerin koyu olmasının nedeninin ise hidrasyon olduğu söyleniyor.

NASA’nın Mars keşif uydusu aracılığı ile elde edilen bilgiler, gezegende daha önceden yaşamın var olmuş olabileceği ve bugün de bakteriyel formda canlıların bulunabilme olanağının olduğunu gösteriyor.

Gelecek yıllarda direkt Mars‘taki bilim insanları tarafından yapılacak çalışmalar ile kesinleşecek “Mars’ta hayat var mı?” sorusu ise, bu sular sayesinde evet olarak yanıtlanabilir.

Kaynak: SDN
Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...