Mars'tan Selfie Geldi! | Levent KIRCA'nın Günlüğü
23 Ağu, 2015

Mars’tan Selfie Geldi!

Mars gezegeninde araştırma yapan uzay aracının Selfie görüntüsü NASA tarafından paylaşıldı. İşte Mars’taki NASA uzay aracının selfie fotoğrafı ve detayları!

NASA(Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi), 3 yıl önce çeşitli araştırmalar yapması için Mars gezegenine gönderdiği Curiosity uzay aracına ait Selfie görüntüsünü yayınladı. Ancak NASA’nın yayınladığı Selfie görüntüsü, doğrudan bir kamerayla çekilmedi. Peki NASA bu Selfie’yi nasıl elde etti?

İşte NASA’nın Selfie görüntüsü ve detayları!

Mars'tan Selfie Geldi!

NASA‘nın bir ton ağırlığındaki Curiosity uzay aracı, kaya ve toprak görüntülerini çekmesi için kamerayla donatılan, MAHLI isminde robotik bir kola sahip. Uzay aracı bu robotik koluyla Buckskin bölgesindeki bir kayayı deleceği sırada birtakım fotoğraflar çekti. Curiosity, bu fotoğrafların bazılarında kendine ait bölümleri de alt açıdan çekerek NASA’ya gönderdi. NASA bu fotoğrafları, Mars’tan gelen yüksek çözünürlüğe sahip diğer fotoğraflarla birleştirdi ve geniş bir perspektif de katarak Curiosity’nin Selfie görüntüsünü elde etmeyi başardı.

Curiosity şimdilerde Mars’taki Sharp Dağı‘na tırmanmaya çalışıyor. Bakalım Curiosity uzay aracı, bu yolcuğunda Mars’tan daha nasıl bilgiler ve fotoğraflar gönderecek?

Curiosity’nin Selfie’sini nasıl buldunuz?

Kaynak: SDN
Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...