Meğer Köpekbalıkları Hakkında Bildiklerimiz Yanlışmış | Levent KIRCA'nın Günlüğü
3 Mar, 2014

Meğer Köpekbalıkları Hakkında Bildiklerimiz Yanlışmış

Hawaii Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, köpekbalıklarına yüzgeçlerine giyilebilir bilgisayarlar bağlayarak okyanus altındaki yaşama dair canlı görüntüler elde etmeyi bşardılar.

Köpekbalıklarıyla ilgili her ne kadar bir sürü film ve belgesel çekilmiş olsa da deniz yırtıcıları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızı öğrenmeye başladık. Ancak bu durum yapılan bu araştırma ile değişmek üzere.

Hawaii Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar ortak bir çalışma yaparak bir köpekbalığının yüzgecine GoPro aksiyon kamerası ve hızölçer, ivmeölçer ve manyetometre gibi çeşitli sensörler bağlayarak köpekbalıklarının yaşamını yakından tanıma fırsatı buldular.

Doğru bilinen yanlışlar
Proje ilk günden meyvelerini vermeye başladı bile. Önceki araştırmalarda köpekbalıklarının suda kaydığı düşünülürdü ancak görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla güçlü yüzme hareketleri yapıyorlar, yani sanıldığı gibi uyuşuk canlılar değiller.

Araştırmacılar, projenin önümüzdeki safhalarında köpekbalıklarının içini görüntülemek için sindirilebilir cihazlar geliştirmenin peşindeler. Bu cihazlar köpekbalıklarının rutin yeme alışkanlıklarını daha iyi anlamımızı sağlayacak.

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...