Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek! | Levent KIRCA'nın Günlüğü
8 May, 2016

Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!

Oldukça nadir görülen tutulmalardan birisi yarın gerçekleşecek. 100 yılda sadece 12 – 13 defa gerçekleştiği açıklanan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçişini kaçırmayın!

Yarın yani 9 Mayıs 2016 tarihinde oldukça nadir görülen bir olay ile karşılaşacağız. 100 yılda sadece 12 – 13 defa gerçekleşen bu olay ise alışkın olduğumuz üzere Güneş ya da Ay tutulması değil. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçmesi.

Merkür, yarın Dünya ile Güneş arasından geçecek!

NASA tarafından açıklanan verilere göre oldukça nadir görülen bir olay olan bu solar seyahat, en son 2006 yılında gerçekleşmişti.

NASA bu önemli etkinliği izlemek isteyenler için gerçekleşme saatlerini de açıkladı. Türkiye saati ile 9 Mayıs 14:15’te başlayacak olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki seyahati yaklaşık olarak 7 buçuk saat sürecek.

Dünya üzerinden bakıldığında Güneş üzerinde siyah bir nokta gibi görülecek olan Merkür’ü tam olarak görebilmek içinse bir teleskopa ya da özel yapım bir dürbüne ihtiyaç duyulacak.

Ayrıca yarın gerçekleşecek tutulma nedeniyle Güneş’e çıplak gözle bakmanız ciddi göz problemlerine sebep olabilir. Hatta kullandığımız güneş gözlükleri bile bu noktada zayıf kalabilir.

Dolayısıyla söz konusu tutulmayı izlemek için bir dürbününüz ya dateleskobunuz yoksa NASA tarafından yapılacak olan canlı yayınları, sosyal medya gönderilerini veya fotoğrafları takip etmenizi öneriyoruz.

Merkür’ün bir sonraki yolculuğunun ise 3 yıl sonra yani 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha sonra uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek olay için işaret edilen tarih ise 2032 yılı.

Kaynak: shiftdelete.net

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...