NASA'nın Uzayda Yaşam Planları | Levent KIRCA'nın Günlüğü
28 May, 2014

NASA’nın Uzayda Yaşam Planları

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 1970’li yıllardan günümüze kadar ulaşmış uzayda yaşama dair çizimler yer almaktadır. Bu çizimlerde planlan ise, 10.000 kişinin yaşamanı sürdürebileceği, silindir şeklinde dünyaya benzer bir sistem geliştirmek ve bu sistemden de uzayda koloniler meydana getirmek.

Aslında ilk etapta kulağa hoş geliyor ancak etraflıca düşünüldüğünde durum iyi değil gibi…

Yanlış hatırlamıyorsam güneşin sönmesine yaklaşık olarak 5 milyar yıl var. Bu, dünyanın 5 milyar yıl daha nefes almaya devam edeceği anlamına gelmiyor. Çünkü üzerinde yaşadığımız dünyayı hızla sömürmeye devam ediyoruz.

Dünya son buzul çağından çıkarken 5 °C ısınmıştı. Ancak bu ısınma 5000 yılda ve dünya çok daha soğukken gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yüz yılda ise dünya 0,8 °C ısında ve bunun 0,7 °C’si son 40 yıl içinde meydana geldi.

Bu kısacık bilgi dünyanın içine hızla ettiğimizin ta kendisi. Bu nedenle, uzayda yaşam her geçen gün bilim dünyası için daha da popüler oluyor.

Aşağıda uzayda yaşama dair çizilen, baktıkça insana hayaller kurduran resimler var.

Uzayda yaşam hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Tüm bunlar gerçekleşebilir mi?

Uzay Silindiri
NASA'nın Uzayda Yaşam Planları

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...