Okyanustaki asit balıklara zarar veriyor | Levent KIRCA'nın Günlüğü
29 Mar, 2014

Okyanustaki asit balıklara zarar veriyor

Bilim insanları Papua Yeni Gine’de gözlemledikleri doğal bir sürecin, okyanusların geleceğiyle ilgili tehlike alarmı vermeye başladığını söyledi. Atmosferde artan karbondioksit okyanusta asitlenmeye neden oluyor, böylece balıklar asit nedeniyle koku duyusunu yitirmeye başlıyor.

Günde 24 milyon ton karbondioksitin denizler tarafından emildiğini belirten bilim insanları, bu durumun okyanuslardaki yaşamı tehdit ettiğini ifade etti.

Okyanuslardaki asit değişimi nedeniyle mercanların yüzde 30-50’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Bilim insanları, mercan resiflerinin üçte birinin kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle yok olduğunu, şimdi ise küresel ısınmanın ve gelecekte de okyanus asitlenmesinin etkisiyle daha fazla zarar göreceğini ileri sürüyor.

Araştırmalar okyanuslardaki asit oranının sanayi öncesi döneme oranla yüzde 170 artış gösterdiğini belirtiyor.

Asitlenme etkisiyle bazı balıkların ise, koku alma duyusunu yitirdiği için avlanmaya daha müsait hale geldiği iddia edildi.

Kaynak: NTV

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...