4 May, 2014

Pakistan’da Deprem Sonrası Yeni Bir Ada Meydana Geldi

24 eylül 2013 tarihinde Pakistan’da yaşanan büyük depremde en az 350 kişi öldü ve 100.000′ den fazla insan evsiz kaldı. 7.7 büyüklüğündeki deprem Pakistan’ının kuzeybatı eyaleti olan Belucistan’ı vurdu. Deprem sonrası ise resimde gördüğünüz Paddi Zirr’da yeni bir ada meydana geldi.

Pakistan'da Deprem Sonrası Yeni Bir Ada Meydana Geldi

Pakistan'da Deprem Sonrası Yeni Bir Ada Meydana Geldi

26 Eylül 2013 tarihinde, NASA’nın Dünya Gözlem-1 (EO-1) uydusu (ALI) deniz üzerinde kabaca bir kilometrelik (0.6 mil) bir alanda oluşan yeni adanın görüntülerini elde etti.

Yeni adanın etrafındaki su derinliği Pakistan’ın Ulusal Oşinografi Enstitüsünde görev alan deniz jeoloğu Asif Inam göre, yaklaşık 15-20 metre olarak açıklanmıştır (50-65 feet). Inam, bölgede zeminin genellikle düz ancak katmanların oldukça değişen olduğunu söyledi.

Yeni oluşan adanın yer yüzüne gaz ve çamur çıkaracağı söylenmektedir. Yapılan bir diğer açıklama ise, bu yeni oluşan adanın yakın zamanda kaybolacağı yönünde… Bilim insanları adanın içerisinde bulunan gazın zamanla kendine bir yer bularak kaçacağını böylece ada altında oluşacak boşluğun adada çökmelere neden olarak yok olacağını söylemektedir. Kalan parçaların ise ada yüzeyinin çamur, kum ve yumuşak kayadan oluşmasından dolayı rüzgar ve gelgitler ile birlikte yok olacağını söylemektedirler.

Kaynak: http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=82146&eocn=te&eoci=grid

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Banane

    Nasıl ki doğa bazen bizden elimizdekileri alıyorsa ara sıra vermeyi de biliyor. Ancak adanın kalıcı olmaması kötü olmuş.