Perseid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın | Levent KIRCA'nın Günlüğü
12 Ağu, 2015

Perseid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın

Dünya üzerinde izlenebilecek en güzel gökyüzü manzaralardan biri olan meteor yağmurları, 12 ve 13 Ağustos geceleri izlenebilecek. İşte meteor yağmurlarından detaylar.

İnsanları etkileyen ilginç uzay olayları, yüzyıllardır gözlemlenmeye devam ediyor. Her yıl Ağustos aylarında gökyüzünü süsleyen Perseid meteor yağmurları ise bu olaylardan biri. Peki, Perseid meteor yağmurları nedir?

Perseid meteor yağmurları nedir?

Perseid meteor yağmurları, her yıl 17-24 Ağustos tarihleri arasındaki bir haftalık süre içerisinde, yoğun olarak 12-13 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilen göktaşı yağmurlarıdır.

Adını Perseus takımyıldızı bölgesinde gözlenmesi nedeniyle Perseid meteor yağmuru olarak adlandırılan olay, bu yıl Türkiye’nin bulunduğu kuzey yarım küre üzerinden seyredilebilecek.

12 ve 13 Ağustos geceleri teleskop olmadan izleyebilirsiniz

Bu akşam ve yarın akşam gerçekleşecek Perseid meteor yağmurları, NASAtarafından belirtilene göre, her dakika en az 1 meteor düşmesinin yanı sıra, en yoğun anlarda 1 saat içerisinde 100 meteor düşmesi şeklinde gözlemlenebilir.

Özellikle nemin az olduğu kurak bölgelerde, teleskop olmadan rahatlıkla izlenebilecek Perseid meteor yağmurlarının, daha az yoğunlukta 24 Ağustos tarihine kadar devam edebileceği belirtiliyor.

Kaynak: SDN
Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...