9 Kas, 2016

Radyoaktif Atıklar Yıllarca Saklanabilecek

Rutgers’daki araştırmacılar, radyoaktif atıkların cama dönüştürülerek çok uzun yıllar saklanabileceğini keşfettiler.

Geri dönüşümü olmayan ve ekolojiye verdiği zarardan dolayı çok dikkatli bir şekilde saklanması gereken radyoaktif atıklar, nükleer santrale sahip ülkeler için daima büyük bir sorun olmuştur. Rutgers’da görevli olan Ashutosh Goel isimli bilim insanı, radyoaktif atıklar üzerine yaptığı çalışmalar sonra bu maddelerin milyonlarca sene güvenli bir şekilde saklanabilmesine olanak tanıyan yöntemi daha da ileri taşıdı: Radyoaktif maddeleri cama dönüştürmek.

Artık Radyoaktif Atıklar Yıllarca Saklanabilecek

Radyoaktif atıkların cama dönüştürülmesi, bu işle uğraşan ülkeler ve kişiler için uzun yıllardır kullanılan bir yöntem. Bilim insanları, radyoaktif atıklarla camı yüksek sıcaklıklarda birbirine karıştırarak radyoaktif atığın camın içerisinde hapsolmasını sağlıyorlardı. Ancak Goel, bu yöntemi daha da ileriye taşıyan bir keşifte bulundu. Keşfi sayesinde en zararlı radyoaktif maddelerden birisi olan iodine-129’u bile çevresi için zararsız hale getirmeyi başaran bilim insanı, cama dönüştürme yönteminin daha tehlikeli atıklarda da kullanılabilmesini mümkün kıldı.

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...