1 Kas, 2016

Robot Kullanarak Atlas Okyanusunda Aslan Balığı Avı

Bilim insanları okyanuslardaki canlı hayatın devamını sağlamak ve korumak için popülasyonun doğal dengesini bozan balık türlerini avlayacak bir robot geliştirdiler.

robot, RISE, bilim, aslan balığı, Atlas Okyanusu

Çevre sağlığı için katil robot…
ABD’de Robots In Service of the Environment (RISE), isimli çevre oluşumu, doğal hayatın korunması ve devamı için robotlar geliştiriyor. Şirketin son projeleri Atlantik Okyanusu için büyük bir tehlike oluşturan Aslan Balıklarını avlamak.

Pasifik ve Hint Okyanusu için doğanın vazgeçilmez bir parçası olan Aslan Balıkları, Atlas Okyanusu içinse tam bir felaket anlamına geliyor. Atlas Okyanusu‘ndaki doğal dengeyi bozacak şekilde avlanan ve istilaya başlayan Aslan Balıklarının doğal bir düşmanı da bulunmuyor. Atlas Okyanusu, tam olarak ülkemizde amatör balıkçıların ve baraj göletlerinde yaşayan balık popülasyonunun İsrail Sazanı’ndan çektikleri sıkıntıyı yaşıyor.

RISE ise bu Aslan Balıklarını tespit eden ve elektro şok vererek öldüren özel bir robot ile Atlas okyanusu kıyılarında devriye geziyor. Girişimin amacı robotun başarısının kanıtlanmasından sonra daha fazla robotu Atlas Okyanusu’na salmak.

Bakalım yakın gelecekte bu robotları kontrol edecek yapay zekaların tıpkı filmlerdeki gibi insanları dünya için tehlike görüp yok etmeye karar vermesi ne kadar zaman alacak?


Bu robotun icadında emeği geçen herkesin, yaptıkları robot tarafından elektro şok ile öldürülmesi temennisiyle… Doğaya Dokunma!

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Yıllarca bilim ve teknoloji adı altında yaptıkları araştırmalar hem canlı bilimini hem de doğayı yok etmektedir. Canlıların ekolojik düzenini ve yaşam standartlarını yok edeceklerini umursamadan, yeni bulmuş oldukları cihazla bir canlıyı yok ederek başka bir canlının yaşamasını umut ediyorlar. Oysa ki, o canlı üzerinde yaşamını sürdüren birçok canlıyı bilmiyormuş gibi davranıyorlar. Yazınızın son cümlesindeki kelime son derece önemli “Doğaya Dokunma!” herkes sizin gibi duyarlı ve açık görüşlü olsa keşke… Emeğinize ve yorumunuza sağlık…

    • Sizce böyle canlı ile nasıl kontrol altına alınabilir?