16 Haz, 2014

Sigara Dumanı ile Mücadele için Yeni Bir Cihaz Geliştirildi

Dartmouth College’de araştırmacılardan oluşan bir ekip pasif sigara dumanına karşı hatta 3. el diyebileceğimiz dumana karşı çok hassas sensörleri olan bir cihaz geliştirdi. Bir cep telefonundan daha hafif ve küçük olan cihaz sensörleri vasıtasıyla  havada ki sigara dumanını algılıyor ve bunu SD karta kaydediyor.

Tabi bu ne işe yarayacak diye düşündüğünüzde saçma gelebiliyor ama durum öyle değil. Mesela çocuklarınızın sigara dumanına maruz kalmasını istemezsiniz ya da oto kiralama firmanız var ve arabalarınız da sigara içilmesini istemiyorsunuz ya da bir restoranın tavanına koyarak orayı kayıt altına alabilirsiniz.

Hatta şöylede yapabilirler (başımıza iş aldık) tıpkı otobüslerdeki takometre gibi bunları da lokanta v.s sigara içme yasağı olan yerlere koyabilirler, sonrada cihazdan aldıkları verilerle de yakışıklı zabitleri dükkana gönderebilirler 🙂

Kaynak: Nicotine and Tobacco Research

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...

  • Çok güzel bir cihaz ben beğendim sigara bırakmaları için çok güzel olmuş

  • ahmet

    Türkiye satmaz bu 😀

  • yusuf

    teknoloji nerelere gidiyor böyle daha faydalı işlerde kullansalar bence daha faydalı olur duman olup olmadığına bakmak yerine …