SpaceX'in Dragon V2'si ilk insanlı uçuşunu yapacak | Levent KIRCA'nın Günlüğü
28 Haz, 2015

SpaceX’in Dragon V2’si ilk insanlı uçuşunu yapacak

İnsanlı uçuş testi 6 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve başarıyla sonuçlanan yeni nesil uzay aracı Dragon V2 uzay kapsülü, geleceğin derin uzay görevlerinde kullanılacak yeni nesil uzay aracı olarak tanımlanıyor.

SpaceX kurucusu Elon Musk, denemenin ardından ‘önemli bir başarı elde ettiklerini belirterek, Dragon’un acil durum anında taşıdığı mürettebatı sağ salim yere indirme kapasitesini gösterdiğini’
ifade etti. Test sırasında saatte maksimum 550 kilometre hıza ulaşan uzay aracı, üzerine yerleştirilen 270 alıcıyla an be an veri topladı.

Dragon V2, bugüne kadar Dünya’ya paraşütle iniş yapan insanlı uzay araçlarının aksine, sahip olduğu itiş gücü sistemi ve yere oturan ayaklarıyla iniş gerçekleştiriyor. Musk, uzay aracının ‘belirlenen noktaya bir helikopter kadar iyi iniş yapabildiğini’ söylüyor.

Isı kalkanı bulunan Dragon V2, sahip olduğu iniş özelliği sayesinde Dünya atmosferinde alev topuna dönerek kullanılmaz hale gelmiyor ve defalarca kullanılabiliyor. Musk, yeniden kullanılabilir roket ve uzay araçları sayesinde uzay görevlerindeki maliyeti ciddi oranda azaltacaklarını belirtiyor.

Uzay aracının 3D yazıcılarda üretilen SuperDraco iticileri, yaklaşık yaklaşık 15 bin kg itiş gücü üretiyor. Bu kuvvet, Dragon’un sahip olduğu Draco motorlarının ürettiği gücün 200 katına
denk geliyor. Dragon V2, her iki iticisinin de devre dışı kalması halinde kullanılabilecek yedek iticilere sahip. En beklenmedik anda ise uzay aracının okyanusa veya yere inişini sağlamak adına paraşütü de bulunuyor.

Dragon V2, ileride yörüngeye ve yörünge ötesindeki hedeflere ilk astronotları taşımayı amaçlıyor. Musk, 7 astronot taşıyabilen uzay aracının genel bakıma ihtiyaç duymadan 10 defa kullanılabileceği iddiasında.

2010’da başlanan insansız uçuşlarından başarıyla dönen, 2012’de ISS’e modül götüren Dragon, 2016’da toplam 12 görev gerçekleştirecek.

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...