TDK sonunda 'selfie'nin Türkçe karşılığını buldu | Levent KIRCA'nın Günlüğü
23 May, 2014

TDK sonunda ‘selfie’nin Türkçe karşılığını buldu

Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda Türk Dil Kurumu (TDK), ‘selfie’ye en çok önerilen ‘özçekim’, ‘kendiçekim’, ‘görçek’, ‘kendinçek’ ve ‘bakçek’ sözcüklerini yine vatandaşa sorarak seçmişti. Yaklaşık 1 ay önce başlatılan çalışma kapsamında önerileri alan TDK, Facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla kendilerine ulaşan görüşleri geçen hafta son olarak 5’e kadar indirmiş ve yine son kararı halka bırakmıştı.

Bu çerçevede bugün toplanan TDK Bilim Kurulu, 5 karşılıktan en fazla önerilen ‘özçekim’i ‘selfie’ye karşılık olarak kabul etti.

‘Özçekim’i ‘Görçek’ takip etti

Kurumun konuyla ilgili ilk duyurusunda binden fazla öneri gelirken, bunlardan 115’i ‘özçekim’ oldu. Bilim Kurulu’nun geçen hafta yaptığı ve 5’e kadar indirdiği seçenekler arasında da 100’den fazla kişi aynı karşılığı önerdi. Özçekimden sonra ise en fazla ‘görçek’ önerisi geldi.

Özellikle gençler arasında dünyada bir akım haline gelen ‘selfie’ye karşılık olarak kuruma gelen tavsiyeler arasında ayrıca ‘Sosyapoz’, ‘Başyapıt’, ‘Bengil’, ‘Beyani’, ‘Cepimge’, ‘Çekendi’, ‘Çekerol’, ‘Çekinti’, ‘Çeklaçek’, ‘Çektirim’, ‘Çeksun’, ‘Eday’, ‘Ferdi’, ‘Görsel Salım’, ‘Seyfi’ ve ‘Kendirme’ gibi sözcükler bulunuyordu.

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...