Verileri Çalmak İçin Dokunmak Yeterli | Levent KIRCA'nın Günlüğü
24 Ağu, 2014

Verileri Çalmak İçin Dokunmak Yeterli

Tel Aviv Üniversitesi’nde teknoloji dünyasının epey ilgisini çeken bir keşif yapıldı. Artık bilgisayara sadece dokunarak veri çalmak mümkün.

Bilgisayarlardan veri çalmanın artık yeni bir yolu daha var. Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan bir keşif ile şifreli bir bilgisayardan veri çalabilmek için sadece bilgisayarın USB girişi gibi metal bölümlerinden birine dokunmak yetiyor.

Normal şartlar altında şifreli bir bilgisayardan veri çalmak bu kadar kolay değil. Hackerların çeşitli algoritmalarlar uğraşması ve bu işlem için uzunca bir süre harcaması gerekiyor. Yapılan araştırmaya göre bilgisayarın metal parçalarının yaydığı ısı ve elektrik dalgalanmaları sayesinde bilgisayar hakkında çeşitli bilgiler alınabiliyor.

Tabiki şu an için bir dokunarak bir fotoğrafı ya da müzik dosyasını çalmak mümkün değil ancak bilgisayar hakkındaki temel bilgilere ve sistem cache bilgilerine erişim mümkün.

Dalgalanmaları ölçülüyor

Kullanıcının diğer eline takılan bileklik benzeri bir cihaz sayesinde ölçülen ısı ve küçük elektriksel dalgalanmalar ölçülerek sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmaları çözümleyen bir başka kişi ise bilgisayarın içerisindeki bazı bilgileri ele geçirebiliyor.

Kaynak: SDN

Bu içerik leventkirca.com.tr tarafından oluşturulmuştur. leventkirca.com.tr'nin belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

KIRCA

Bilim ve teknoloji meraklısı... Ziraat Yüksek Mühendisi... Meyveleri çok seviyor...

Bunlar da ilginizi çekebilir...