Levent Kırca ツ
Yolun daha çok başında olduğuna inanan bir akademisyenim. Roman ve hikaye dışında okumayı çok severim :) Evli, bir kız ve bir erkek babasıyım. 2006 yılından bu yana blog yazarıyım. Ziraatcim.net, Etarim.net ve Populertarim.com sitelerinin kurucusuyum. Amatör futbolcu ve koşucuyum. Bitkiler dışında sıkı bir bilim kurgu, uzay ve teknoloji meraklısıyım.

NASA’dan Karbondioksitin Atmosferde Yayılımını Gösteren Etkileyici Video

Merhaba, üzülerek şunu söylemeyim ki sanayi devrimini bu şekilde abartmaya devam edersek torunlarımız için yaşanacak bir gezegen kalmayacak.

Hepimiz suçluyuz. Neden mi? Atmosferimizi el birliğiyle nasıl zehirliyoruz bilmek ister misiniz? Bunu gerçekten merak eden bir kişiyseniz aşağıda izleyeceğiniz video beni etkilediği gibi sizi de etkileyecek ve ürküterek kara kara düşünmenize neden olacak.

Bildiğiniz gibi Eylül ayının sonuna doğru, dünya tarihinde yeni bir ilke imza attık ve atmosferimizde şimdiye kadarki en yüksek karbondioksit değerine ulaşmayı başardık.

Küresel ısınma ile ilgili sitede paylaştığım bir kaç yazı ile durumun ne kadar vahim olduğunu hatırlamanıza yardımcı olmak istiyorum.

Antarktika Buzullarının Erimesi Durdurulamaz” adlı yazımda son 20 yılın verilerine bakan bilim insanlarının buzul erimesinin durdurulamaz olduğunu hatta önümüzdeki yüzyıllarda bu durumun daha da artacağını ve küresel deniz seviyesinin 4 metre yükseleceğini yazmıştım.

WWF’ye göre 2030 Yılında Başka Gezegen Bulmanın Yollarını Arayacağız” adlı yazımda ise yayınlanan rapora istinaden yeryüzünde yaşamın ne denli hızlı kaybolduğunu dile getirmiştim.

Çarpıcı bir kaç cümleyi yeniden hatırlamakta fayda var; önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde canlı popülasyonun 3’te 2’si yok olacak; son 25 yılda 239 milyon hektar genişliğindeki ormanlık alan yok olmuş durumda.

Hatta bunlarla da kalmayıp izledikten sonra sizlerinde izlemesi gerektiğini düşünerek “Tufandan Önce (Before The Flood)” adlı belgeseli tavsiye etmiştim.

Elbette bunları yazması ya da söylemesi kolay fakat bilim insanlarının dedikleri ve yayınlanan raporların sonuçlarını görmeye başladığımızda (inceden görmeye başladık bile…) aslında durumun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. İşte tam bu noktada NASA, bu durumun daha rahat anlaşılması için etkileyici 3D bir video hazırlamış.

Uydu ölçümlerini kullanarak karbondioksitin Dünya atmosferindeki hareketini izleyen NASA, 2014 yılının Kasım ayından günümüze kadar atmosferdeki karbondioksit hareketlerini gözler önüne sermiş.

Share

You may also like...

1 Response

  1. Erhan dedi ki:

    NASA da felaket tellalı gibi, her kötü olayı anında paylaşıyor. Videoyu izleyince moralim bozuldu 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir