Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Antarktika’nın 30 m altında bitki örtüsü bulundu

Bir grup Avustralyalı araştırmacı, uzaktan kontrol edilebilen ROV isimli robotu, Antarktika’nın 30 metre altına gönderdiler. Bu dalış esnasında denizin derinliklerinde hiç beklemedikleri bir şey ile karşılaştılar; bitki örtüsü.

O’Brien Körfezi’nde araştırmalar yapan ekip, ROV (Remotely Operated Vehicle) isimli aracı Antarktika’nın buz gibi sularına göndererek birbirinden etkili görüntüler elde ettiler. Okyanusun altındaki şartlar düşünüldüğünde, bu şartlarda bitki örtüsü görülmesi herkesi şaşkına çevirdi.

O’Brien Körfezi’nde yapılan dalış, Casey araştırma merkezinin hemen yakınında bulunuyor. Yüzey tamamen buzla kaplı ve donmuş durumda; ancak bu buz kütlesi, Eskimoların ev yapma mantığı ile hemen hemen aynı, yani yüzeydeki soğuk havayı deniz dibine geçirmiyor.

Yüzeyin 30 metre altına gönderilen ROV, buradaki suyun sıcaklığı 1.5 derece olarak ölçtü. Yılın yaklaşık 10 ayında yüzeyin donmuş halde bulunması, burada bir yaşam oluşmasını sağlayabilmiş.

Kaynak: http://laughingsquid.com/australian-robot-breeches-the-frozen-layer-of-the-antarctic-sea-for-a-rare-view-of-the-life-beneath, 22.12.2016