6 Ocak 2019

Fındık yaşlı yetişkinlerin mikro besin düzeylerini geliştiriyor!

Oregon Eyalet Üniversitesinde yapılan araştırma,  birkaç ay boyunca diyetine fındık ekleyen yaşlı yetişkinlerin, iki önemli mikro besin düzeyini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor.

Çalışmada, 55 yaş ve üstü 32 kişi, 16 hafta boyunca günde yaklaşık 57 gram fındık tükettiler.

Sonuçlar, magnezyumun kan konsantrasyonlarının artmasına ve genellikle E vitamini olarak bilinen alfa tokoferol ürününün bir parçalanma ürününün yüksek üriner düzeylerine sahip olduğunu gösterdi.

Journal of Nutrition‘da yayınlanan bulgulara göre, pek çok Amerikalı yeterli miktarda mikro besin almamaktadır. Yaşlı yetişkinler ise bu nedenle özellikle risk altındadır.

Daha düşük mikro besin konsantrasyonları Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere yaşa bağlı sağlık sorunlarının artması ile ilişkilidir.

OSU’nun Linus Pauling Enstitüsünde araştırmacı olan eş-yazar Alex Michels, “Bu tip bir çalışmanın sadece yaşlı yetişkinlere odaklanan ilk çalışmalarından biri” olduğunu söylüyor. “Fındıklar yaşlı yetişkinlerin beslenme durumunu iyileştirebilir mi?” sorusu ile bulmacanın bir parçasını doldurmak istediklerini belirtiyor.

Michels ayrıca, ABD’nin yüzde 99’unu filbert olarak da bilinen bir fındık üretiminden sorumlu olan birkaç fındık çalışmasının Oregon fındığı olduğunu belirtti.

“Oregon fındıklarının diğer kaynaklardan çok farklı olduğunu düşünmüyoruz,” diyor ve ekliyor Michels, “belki de Oregon fındığının diğer faydaları gelecekteki çalışmayı bekliyor”.

Çalışmanın ilgili yazarı Maret Traber, kendisinin ve işbirlikçilerinin, fındıkların araştırma konularının vitamin E seviyelerini iyileştirdiğini belirlemek için yeni bir biyolojik belirteç (bir alfa tokoferol metaboliti) kullandıklarını belirtiyor.

OSU Kamu Sağlığı Koleji’nde profesör olan Traber, “Yaşlı erişkinlerin kanındaki a-tokoferol düzeylerindeki değişimleri belirlemek zordur, çünkü kandaki a-tokoferolün daha fazla tutulmasına neden olan yüksek kolesterol seviyelerine doğru eğilimlidir.

Ayrıca, kan analizleri, magnezyumdaki artışa ek olarak “kötü” kolesterol olarak da bilinen glikoz ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerde düşüşlere neden olmuş.

Sonuç Olarak

Traber, “Çalışmanın tamamı fındık tüketiminin sizin için iyi olduğunu söylüyor” dedi. “Bulgular, sadece bir şeyi değiştirerek yani diyetinize fındık ekleyerek ABD nüfusunun en az tüketilen iki mikro besleyicisi olan E vitamini ile magnezyumu almanızı sağlayacaktır.

Aynı zamanda fındık sağlıklı yağlar, bakır ve B6’nın da iyi bir kaynağıdır. İnsanlar multivitamin almayı sevmezler, fakat fındıklar doğal bir formda bir multivitamini temsil eder. ”

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım


Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2018-12-hazelnuts-older-adults-micronutrient.html

Daha Fazla Bilgi: More information: Alexander J Michels et al, The Daily Consumption of Oregon: A Case Study of the Journal of Healthy Older Adults, The Journal of Nutrition (2018). DOI: 10.1093/jn/nxy210

Share

Levent KIRCA

Lisans K.T.Ü Bahçe Bitkileri, Yüksek Lisans ODU Bahçe Bitkileri, Doktora İBU Bahçe Bitkilerinde devam ediyor. Şuan PAÜ Tavas MYO'da Öğretim Görevlisi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir