19 Mart 2016

Japonlar dünyanın ilk otomatik tarlasını yaptı

Gelecekteki tarımın tamamen robotlarla yapılacağını tahmin ediyorduk, doğal olarak Japonya bu yarışta ilk sırayı almış durumda. 1 Şubat Pazartesi sabahı, Kyoto kökenli Spread firması cesur bir açıklama yaptı:“İki yıllık süre içinde, dünyanın ilk tam otomatik, çoğunlukla insansız tarlasını ortaya çıkaracağız”.

Şirket yetkilisi Koji Morisada, AFP’ye tohumların sulanmasından ekinlerin hasat edilmesine kadar, robotlar bu bina içi lahana üretiminin neredeyse her aşamasını kontrol ettiklerini açıkladı.

Ancak “neredeyse” kelimesine dikkatinizi çekmek isteriz. Gelecekteki bu tarlanın otomatik bir tarla olarak pazarlanmasına karşılık, insanlar hâlâ çok önemli bir rolü oynamaya devam edecek.

Morisada, AFP’ye verdiği demeçte “tohumlar yine insanlar tarafından ekilecek, ancak hasat dahil olmak üzere, sürecin geri kalanı [endüstriyel robotlar] tarafından yürütülecek” diyor.

Yine de, denklemden insanın çoğunu keserek Morisada personel giderlerini ve enerji harcamalarını azaltmayı düşündüklerini anlatıyor.

Bina içi tarla şirketinin hangi tür robotları kullanacağına ilişkin detaylar henüz açık değil, ancak biraz fikir sahibi olmak isterseniz, mevcut 13 çılgın tarla robotuna bakabilirsiniz.

Spread’ın bina içi yetiştirme evinin 2017 yılında açılması planlanıyor.

Kaynak: gizmodo.com | bilim.org

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir