Levent Kırca ツ
Yolun daha çok başında olduğuna inanan bir akademisyenim. Roman ve hikaye dışında okumayı çok severim :) Evli, bir kız ve bir erkek babasıyım. 2006 yılından bu yana blog yazarıyım. Ziraatcim.net, Etarim.net ve Populertarim.com sitelerinin kurucusuyum. Amatör futbolcu ve koşucuyum. Bitkiler dışında sıkı bir bilim kurgu, uzay ve teknoloji meraklısıyım.

Ağaç dikme işi drone’lara emanet

Ağaç dikme işi drone'lara emanet
Ağaç dikme işi drone'lara emanet

Arazinin dik ve ser olduğu bölgelerde ağaç fidanı dikmenin zorluğu aşikar…

Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen ABD’li DroneSeed adlı şirket, işi drone’lara devrederek saatte 800 fidanın dikilebileceği bir sistem geliştirdi.

Ağaç dikme işi drone'lara emanet

ABD’li DroneSeed adlı şirket, ağaçlandırma çalışmalarını hızlandırmak için yeni bir adım attı ve ağaçlandırma yapılmasının zor olduğu bölgelerde ağaç dikme işini drone’lar aracılığıyla gerçekleştirmeye başladı.

Özellikle Kuzeybatı Pasifik gibi arazinin üç boyutlu haritasını çıkarabilen ve sağlıklı ağaçların yetişmesine en elverişli yerleri tespit edebilen drone‘lar saatte 384 km hızla fidan dikebiliyor.

Bir drone’nun saatte 800 fidan dikebilme kapasitesine sahip olduğu düşünüldüğünde, drone’ların ağaç dikimini hızlandırmasının ve masrafları azaltmasının oldukça karlı olacağı belirtiliyor.

Tarla Sera, Kasım 2016, s39.
Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir